O škole

Základní škola Zdiby vzdělává žáky primárního stupně. V prvním až v pátém ročníku jsou zřízeny paralelní třídy. Žáci navštěvují pět oddělení školní družiny.

Škola byla založena v roce 1898, v 80. letech minulého století proběhla rozsáhlá rekonstrukce, v letech 2009-2010 pak došlo k přistavení nového křídla. Ve staré budově jsou čtyři učebny. K výuce tělesné výchovy je využívána tělocvična a hřiště místního Sokola. Chodby jsou upraveny pro další aktivity dětí - stolní fotbal, stolní tenis, knihovnička pro žáky s posezením. Školní areál je oplocen, pozemek školy nabízí všestranné využití, jak pro žáky během vyučování, tak i pro děti ve družině. Součástí školy je také budova mateřské školy se školní kuchyní a jídelnou. Ve školním roce 2017/2018 byla dokončena nástavba na budově mateřské školy s dalšími čtyřmi třídami.

Základní škola má svá specifika a tím se liší od ostatních škol. Zejména se jedná o poměrně malý kolektiv učitelů i žáků, v rozpětí 1. - 5. ročníku. Nabízí se tak zaměření na rodinnou atmosféru a individuální přístup k žákům, rozvíjení jejich tvořivosti a nadání. Proto jsme si vybrali název Tvořivá škola i pro náš školní vzdělávací program. Usilujeme o vytvoření tvůrčího a podnětného prostředí, které stimuluje nejschopnější žáky, povzbuzuje méně nadané a chrání a podporuje žáky nejslabší. Základní vzdělávání na 1. stupni je zaměřeno na přechod žáků z předškolního vzdělávání a rodinné péče do povinného, pravidelného a systematického vzdělávání. To je založeno na poznávání, respektování a rozvíjení individuálních potřeb, možností a zájmů každého žáka. Charakter výuky by měl motivovat žáky k dalšímu učení a vést je k učební aktivitě a k poznání, že je možné hledat, objevovat, tvořit a nalézat vhodnou cestu řešení problémů. Ve školním roce 2009/2010 byla zavedena rozšířená výuka jazyků. Podle našeho školního vzdělávacího programu je výuka cizího jazyka od prvního ročníku povinná.